Reklama

Muzeum na miarę globalnego świata

Muzeum na miarę globalnego świata

20.06.2016
Czyta się kilka minut
17 czerwca otwarto nową część londyńskiej galerii Tate Modern. Muzeum powiększyło się o ogromne, dziesięciopiętrowe skrzydło.
J

Jego projektanci, szwajcarscy architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron, stworzyli efektowną, a jednocześnie oszczędną, wręcz minimalistyczną bryłę składającą się z przenikających się form prostopadłościanu i ostrosłupa. Gmach, obłożony cegłą, kojarzy się z piramidą czy zikkuratem.
Rozbudowa pozwoli – przekonywał Nicholas Serota, dyrektor galerii – uczynić Tate Modern „prawdziwie XXI-wiecznym muzeum”. Szesnaście lat wcześniej otwarto samo muzeum. Na jego siedzibę wybrano nieczynną elektrownię Bankside Power Station, położoną na południowym brzegu Tamizy, w Southwark. Powstały w połowie ubiegłego wieku (wg projektu Gilesa Gilberta Scotta) gmach został przebudowany przez to samo biuro architektoniczne Herzog&de Meuron.
Dzisiaj Tate Modern to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 4,7 mln osób. Za jego sprawą m.in. zmieniły się upodobania i gusty publiczności. Dzisiaj zainteresowanie sztuką współczesną stało się oczywistością. Prezentacje dzieł pojedynczych artystów w olbrzymiej przestrzeni wystawienniczej Hali Turbin (m.in. Louise Bourgeois, Mirosława Bałki, Ólafura Eliassona czy Ai Weiweia) stały się wydarzeniami roku, a pokazywanym tam artystom zapewniły nieznaną dotąd oglądalność (każdorazowo ponad 2 mln osób).
Tate Modern przyczyniło się do zmiany myślenia o sposobie prezentacji sztuki XX i XXI w. W ekspozycjach własnej kolekcji odeszło od myślenia szkołami narodowymi, kierunkami i stylami. Myślenia o wystawie jako zbiorze wielkich twórców i ich arcydzieł. Osią uczyniło problem, temat, z którym się mierzą artyści. Za każdym razem szukając innego klucza. W najnowszej odsłonie kolekcji to m.in. „Artysta i społeczeństwo”, „Medialne sieci”, „Żyjące miasta”. Przede wszystkim jednak Tate Modern zmieniło geografię artystyczną sztuki. Od czasu otwarcia muzeum systematycznie powiększane są jego zbiory o twórczość artystów z Ameryki Południowej, Azji czy Afryki (zebrano także ciekawy zbiór prac z naszej części Europy). Jego zwiedzanie to poważne wyzwanie dla osób przywiązanych do tradycyjnej, zachodniocentrycznej wizji dziejów i nieustanne poznawanie nowych zjawisk i twórców. Dzisiaj Tate Modern – po otwarciu nowej części – stało się muzeum prawdziwie globalnym. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]