Reklama

Twierdza Narcyzów

Twierdza Narcyzów

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Elżbieta Janicka, autorka „Festung Warschau”: „Zwrócenie” Holokaustu Żydom uruchomiło rywalizację w cierpieniu, którą podjęła polska kultura. Zastanawiająco wyglądają Skwer Sybiraków czy Skwer Matki Sybiraczki w miejscach najbardziej tragicznych z punktu widzenia historii Żydów.
Ul. Śliska, Szpital Dzieci Warszawy (wcześniej: Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów), Warszawa, 15 kwietnia 2011 r. fot. Elżbieta Janicka / Wojciech Wilczyk, Nowe Miasto
P

PIOTR KOSIEWSKI: Czym jest Warszawa? Miastem rzeczywistym czy wyobrażonym?

ELŻBIETA JANICKA: Przede wszystkim jest projekcją wyobrażeń o nas samych.

Ale jest też realnym miastem?

Tak, Warszawa jest realnym bytem kształtowanym przez te wyobrażenia.

Jaką Warszawę dziś oglądamy? Przez kogo została wyobrażona?

Przez tych, którzy tutaj żyją, ale z racji swej stołeczności miasto jest też przestrzenią autoreprezentacji całej wspólnoty, a przynajmniej dominującej, większościowej opowieści o wspólnocie.

Chodzimy po Warszawie, która jest innym miastem niż w roku 1939, choć często udajemy, że jest inaczej. Próbujemy odtwarzać miasto sprzed II wojny. Co w ostatnim 20-leciu wydarzyło się w tej nowej Warszawie, udającej często dawne miasto?

Przede wszystkim miasto przechodzi...

18119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]