Reklama

Mugabe: satrapa z Zimbabwe

Mugabe: satrapa z Zimbabwe

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Gdy obejmował władzę w 1980 r. w Zimbabwe – kraju zrodzonym z samozwańczej białej Rodezji – uchodził za wcielenie wszelkich zalet.
WALDO SWIEGERS / BLOOMBERG GETTY IMAGES
P

Przywódca ruchu wyzwoleńczego, wykształcony, o manierach arystokraty – Robert Mugabe miał być doskonałym przywódcą kraju, uchodzącego za raj na ziemi. Raju zastrzeżonego dotąd dla białych, do którego teraz dostęp mieli mieć także czarnoskórzy.

Podobnie jak ćwierć wieku później Nelson Mandela, obejmując urząd prezydenta, Mugabe nie wzywał do rozprawy z niedawnymi ciemiężycielami, ale przekonywał do pojednania, którego fundamentem była dżentelmeńska umowa, że nie tknie majątków białych, jeśli nie będą mu się wtrącać do polityki.


CZYTAJ TAKŻE

TEKST WOJCIECHA JAGIELSKIEGO: Robert Mugabe spędził swoje 95. urodziny samotnie i w ciszy. Choć 21 lutego obchodzony jest w Zimbabwe jako państwowe święto, Mugabego nie odwiedził żaden z dawnych towarzyszy.


O ile jednak Mandela oddał władzę po pięcioletniej kadencji, o tyle Mugabe panował prawie 40 lat. Doprowadził bogaty kraj do ruiny, a gwoździem do trumny stały się wywłaszczenia białych farmerów (za to, że zaczęli się mieszać do polityki i wspierać opozycję), które uśmierciły rolnictwo. Podniósł rękę na białych i na Zachodzie z wielkiej nadziei stał się uosobieniem satrapy. Jesienią 2017 r. armia i jego własna partia odsunęły go od władzy.

Robert Mugabe zmarł 6 września w wieku 95 lat. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ

STRONA ŚWIATA to autorski serwis Wojciecha Jagielskiego, w którym dwa razy w tygodniu reporter i pisarz publikuje nowe teksty o tych częściach świata, które rzadko trafiają na pierwsze strony gazet. Wszystkie teksty są dostępne bezpłatnie. CZYTAJ TUTAJ →

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]