Reklama

Ładowanie...

Mój nienormalny kraj

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Felipe Pérez Roque, szef MSZ Kuby, przyjechał niedawno do Europy. Przyjechał prosić, by kraje europejskie nie potępiły Hawany na trwającym w Szwajcarii - jak każdej wiosny - forum Komisji Praw Człowieka ONZ. Czym Europa odpowiedziała? Na razie tym, co zwykle. Czyli niczym, co by poruszyło kubański reżim.
Co niedzielę żony skazanych dwa lata temu opozycjonistów demonstrują ubrane na biało pod kościołem św. Rity w Hawanie
N

Nie, minister wcale nie zaprzecza, że na Kubie jest około trzystu więźniów politycznych (Roque nazywa ich “agentami CIA"). Minister nie neguje też, że na Kubie wykonuje się wyroki śmierci po poszlakowych procesach, aby “dać przykład" społeczeństwu. Ani że od prawie pół wieku na wyspie łamane są wszelkie prawa osobiste i obywatelskie gwarantowane w Karcie ONZ (jak to się zresztą nieodmiennie działo w dyktaturach komunistycznych). Niemniej Felipe Pérez Roque prosił Europę, aby przymknęła na to oko.

Co oferuje w zamian? Półgębkiem - tak, żeby nie powiedzieć za dużo, bo w przeciwnym razie Fidel Castro zdegradowałby go do stanowiska dozorcy parku, jak zrobił to z jego poprzednikiem Roberto Robainem - Pérez Roque obiecuje, że opozycja mogłaby być mniej uciskana, wskazuje na (bardzo niejasne) nadzieje na uwolnienie niektórych więźniów i deklaruje wolę otwarcia...

4230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]