Reklama

Damy w bieli na szaro

Damy w bieli na szaro

01.01.2006
Czyta się kilka minut
W 2003 r. reżim Fidela Castro skazał 75 opozycjonistów na kary długoletniego więzienia. Unia Europejska zareagowała sankcjami, a na Kubie protest rozpoczęły żony skazanych: ubrane na biało, co niedzielę zbierają się w hawańskim kościele św. Rity, by z kwiatami w dłoniach demonstrować wzdłuż Piątej Alei. Parlament Europejski przyznał im właśnie Nagrodę Sacharowa. Ale sankcji już nie ma.
Damy w Bieli na ulicach Hawany
N

Na dzień przed strasburską uroczystością wręczenia Nagrody było już jasne, że delegacja pięciu Dam w Bieli (Damas del Blanco) nie odbierze tego wyróżnienia Parlamentu Europejskiego, nagradzającego “wolność myśli". Nie, Castro nie odmówił im wiz. Po prostu nie wydał na czas. Obecna była tylko Blanca Reyes, żyjąca na wygnaniu w Madrycie. - Już pół wieku ludzie cierpią na Kubie od ucisku - tak w rozmowie z “Tygodnikiem" komentuje nieobecność towarzyszek.

Castro skończy niedługo 80 lat. W grudniu 2006 r. minie też 50 lat od chwili, gdy rozpoczął działalność polityczną.

Przypomnijmy: sankcje, którymi kraje europejskie latem 2003 r. ukarały dyktaturę, były czysto dyplomatyczne; na przyjęcia do ambasad krajów Unii zaczęto zapraszać dysydentów, zatem bojkotowali je oficjele. Ale gdy w marcu 2004 r. w Hiszpanii - tradycyjnie mającej duży wpływ na...

7150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]