Ostatni z Radogoszcza

Przy ulicy Liściastej w Łodzi stoi osiedle z lat 90. XX w. Uliczki tworzą labirynt, w labiryncie bloki. Tu mieszkają Donat Doliwa i jego czarny jamnik Kora. Korę często wyprowadzają sąsiedzi – Doliwa ma 95 lat i nie zawsze znajduje siłę na spacer z psem.
Przystanek dalej znajduje się Oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tu słynne w regionie więzienie. Na koniec spłonęło – a wraz z nim 1500 osadzonych.
Doliwa jest ostatnim żyjącym więźniem Radogoszcza. Często o tym opowiada. Zapytany, wspomnienia zaczyna dokładnie tak, jak podczas wielu spotkań z ludźmi, którzy przychodzą do muzeum, aby go posłuchać. – Jestem kombatantem II wojny światowej, w 1939 r. brałem udział w obronie Wizny.
Łaźnia
W 1939 r. przy ul. Zgierskiej 147 znajduje się fabryka włókiennicza Samuela...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]