Reklama

Ładowanie...

Modlitwa pełni

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Czuję wielkie wzruszenie mogąc powiedzieć dzisiaj parę słów na pożegnanie Czesława Miłosza. W minionych latach zaszczycał on zainteresowaniem podjętą przez Fundację Laudera w Krakowie ideę nowego tłumaczenia Tory i innych ksiąg Biblii Hebrajskiej na język polski oraz uświetniał swoją obecnością i wypowiedziami spotkania po wydaniu kolejnych ksiąg. Było to dla nas prawdziwym duchowym wsparciem, powodem do dumy i wielką radością.
-

---ramka 338692|prawo|1---Czesław Miłosz był wybitnym tłumaczem ksiąg biblijnych i to oczywiste, że nigdy nie przyszło nam do głowy, by w kunszcie języka mierzyć się z nim. Obrał sobie z hebrajskiego kanonu księgi najbardziej poetyckie - pięć megilot z Pieśnią nad Pieśniami, Psalmy i Hioba - księgi pełne niezwykłych napięć i duchowych rozterek. Cała twórczość Czesława Miłosza była badaniem takich stanów wewnętrznych człowieka, stale zakorzeniona właśnie w Biblii, która stanowiła dla niej naturalne środowisko myślenia i obrazowania. To, że będąc poetą na wskroś współczesnym, był jednocześnie poetą metafizycznym, nie powinno zaskakiwać. Bo Czesław Miłosz był poetą pełni i jego życie tak się wypełniło, że jak dawni patriarchowie odszedł od nas syty dni. Miłosz był poetą metafizycznym, ale nie w sensie oderwania od rzeczywistości, owo meta-fizyczne nie oznaczało pominięcia czy...

4130

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]