Ładowanie...
Modlitwa pełni
---ramka 338692|prawo|1---Czesław Miłosz był wybitnym tłumaczem ksiąg biblijnych i to oczywiste, że nigdy nie przyszło nam do głowy, by w kunszcie języka mierzyć się z nim. Obrał sobie z hebrajskiego kanonu księgi najbardziej poetyckie - pięć megilot z Pieśnią nad Pieśniami, Psalmy i Hioba - księgi pełne niezwykłych napięć i duchowych rozterek. Cała twórczość Czesława Miłosza była badaniem takich stanów wewnętrznych człowieka, stale zakorzeniona właśnie w Biblii, która stanowiła dla niej naturalne środowisko myślenia i obrazowania. To, że będąc poetą na wskroś współczesnym, był jednocześnie poetą metafizycznym, nie powinno zaskakiwać. Bo Czesław Miłosz był poetą pełni i jego życie tak się wypełniło, że jak dawni patriarchowie odszedł od nas syty dni. Miłosz był poetą metafizycznym, ale nie w sensie oderwania od rzeczywistości, owo meta-fizyczne nie oznaczało pominięcia czy...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]