Reklama

Mocne pytanie

Mocne pytanie

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Wiele lat temu, gdy w jednym z krakowskich liceów uczyłem religii, uczennica zadała mi pytanie: "Czy Bóg nie mógł nas zbawić inaczej jak tylko przez krzyż?". Dziś już nie pamiętam mojej odpowiedzi. Pewnie było to jedno z tych okrągłych zdań, jakie młody kapłan wynosi z seminarium. Nie wiem, czy zadowalające. Więc pytanie wraca po latach. Jeszcze mocniej.
P

Pytanie o powody narodzin i śmierci Mistrza z Nazaretu jest motywem przewodnim narracji o Zmartwychwstaniu. Szczególnie widać to w Ewangelii według św. Łukasza. Stając między uczniami, Jezus jawi się jako wydarzenie, którego znaczenie sami muszą rozszyfrować. Muszą znaleźć klucz do zrozumienia nie tylko tej nowej sytuacji, jaką jest spotkanie ze Zmartwychwstałym, ale także całego Jego życia.

Pierwszą reakcją na spotkanie ze Zmartwychwstałym są zmieszanie i wątpliwości. Powracają wspomnienia. Wspomnienia o Kimś, kto rozumiał potrzebę ludzkiego szczęścia i z radością podarował wino na ślub ubogich przyjaciół. Kto rozumiał ludzki ból i potrafił płakać przy grobie przyjaciela. Kto przygarniał dzieci. Wspomnienie o Kimś, kto wielokrotnie brał udział w połowie ryb, sam ich nie łowiąc. Kto stanął w obronie grzesznej kobiety, gdy inni chcieli ją ukamienować. Kto...

2699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]