Reklama

Moc stereotypu

Moc stereotypu

27.05.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 20/13
W

W „TP” nr 20 przeczytałam wywiad z antropologiem kulturowym dr Joanną Talewicz--Kwiatkowską. Jak sama powiedziała, jest „Kobietą. Polką. Romką z ortodoksyjnej grupy Polska Roma”. Nie jestem Romką, jednak z Romami stykam się od dzieciństwa. Od 17 lat jako nauczycielka w szkole podstawowej w jednej z podhalańskich wsi, do której uczęszczają dzieci romskie i nieromskie. W miejscowości od lat znajduje się spore osiedle Romów, dzieci romskie w naszej szkole stanowią 13,5 proc. wszystkich uczniów. Moje doświadczenia w tej dziedzinie niezupełnie zgadzają się z tym, co przeczytałam w wywiadzie.
Dr Talewicz-Kwiatkowska podkreśla, że w Polsce żyją cztery główne grupy Romów, trzy z nich: Polska Roma, Lowarzy i Kełderasze o tradycjach wędrownych, oraz grupa Romów karpackich, Bergitka Roma, od wieków prowadząca osiadły tryb życia. Pani doktor stwierdza, że Romowie z grupy Bergitka na skutek...

5900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]