Reklama

Ładowanie...

Miłość i wojowniczość

09.03.2003
Czyta się kilka minut
Wydawałoby się, że treściom religijnym przekazywanym przez Radio Maryja nie sposób niczego zarzucić. Jak można krytykować transmisje Mszy, modlitwy, nabożeństwa czy katechizację? Zarówno biskupi, jak i publicyści piszący o radiu zakładają, że między przekazem religijnym i polityczną retoryką nie ma wyraźnego związku. A jednak za modlitewną żarliwością toruńskiej rozgłośni ukrywa się wizja teologiczna w wielu punktach odchodząca od nauczania Kościoła.
K

Ks. prymas Glemp powiedział swego czasu, że „Ewangelia na falach tego Radia roznosi się po świecie, co jest radością całego Kościoła”. Tej opinii wtórują głosy innych biskupów - także tych, którym nie odpowiada społeczno-polityczna linia rozgłośni o. Rydzyka. Członkowie Episkopatu mówili wielokrotnie o instrumentalizacji papieskich wypowiedzi w audycjach Radia Maryja i o dokonywanej przez nie swoistej interpretacji nauczania Kościoła. Często padają także zarzuty o antysemityzm czy ksenofobię, a ostatnio też o niejasności związane z finansowaniem radiostacji. Krytyka religijności Radia odwołuje się natomiast do popularnych, socjologicznych klisz „Kościoła oblężonej twierdzy” lub katolicyzmu „ludowego” czy „zamkniętego”. Trudno dostrzec za nimi pewien typ religijnego doświadczenia, nie tylko odznaczającego się wielką zewnętrzną żarliwością, ale opartego na kontrowersyjnych przesłankach...

25733

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]