Reklama

Miłość i bojaźń

Miłość i bojaźń

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Jeszajahu Leibowic (1903–1994) był profesorem chemii organicznej, biochemii i neurofizjologii, prowadził też wykłady na wydziale filozofii w Jerozolimie.
S

Sam uważał się za filozofa amatora. Uprawiał filozofię jako przejaw głębokiej, tradycyjnie pojętej religijności. Teoretyczne rozważania miały oczyszczać wiarę z naleciałości ludzkiej wyobraźni, czyli z idolatrii. Wszak służyć mamy Bogu, a nie naszym o Bogu wyobrażeniom. Ten pogląd ma związek z tak ważnym pytaniem o wiarę i Holokaust. Gdy jeden z rozmówców powiedział mu, że przestał wierzyć po Auschwitz, Leibowic odpowiedział: „W takim razie nigdy nie wierzyłeś w Boga”. Jeśli człowiek przestaje wierzyć po nawet najstraszniejszych ze zdarzeń, to oznacza, że ufał i służył Mu tylko dlatego, że wierzył, że rozumie Boską opatrzność i dlatego, że oczekiwał w zamian jakichś ziemskich nagród. Wiara religijna, podkreślał w swoich esejach, nie jest wyjaśnieniem życia, historii, natury, nie jest też obietnicą lepszej przyszłości na tym lub drugim świecie, ale wymaganiem, zobowiązaniem do...

4414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]