Reklama

Ładowanie...

Mikroświat Fotonu

25.03.2019
Czyta się kilka minut
To opowieść o pracownicach pewnego polskiego zakładu. Kiedyś wiodącego, dziś już nieistniejącego.
C

Chemiczki, laborantki, księgowe, uczennice szkoły zawodowej, modelki, znane fotografki. Wiele było kobiet, które droga zawodowa związała z legendarnymi Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi Foton. Większość załogi stanowiły kobiety. Pracę w przemyśle lekkim (tak to kwalifikowano w PRL) uważano za odpowiednią dla nich; były dokładne i cierpliwe. Owszem, opary chemikaliów były szkodliwe, ale tym się zbytnio nie przejmowano (jako odtrutkę stosowano mleko, które miały pić). Zakład zapewniał opiekę medyczną na miejscu; przyjmował ginekolog, codzienne dyżurowała położna.

Było też życie poza pracą – i to jest najbardziej fascynująca część książki. Autorki, pisarka Małgorzata Czyńska i fotografka Katarzyna Gębarowska, zebrały wspomnienia dawnych pracownic i z tych rozmów, anegdot, rodzinnych albumów odtworzyły mikroświat Fotonu. Piszą o małżeństwach, które zaczęły się w ciemni, o...

2417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]