Reklama

Mieszkańcy pogranicza

Mieszkańcy pogranicza

07.05.2017
Czyta się kilka minut
„Wślizgują się w luki oficjalnej historii. Nie należą do nikogo. Każdy może się nimi bawić, wierzyć w nie i tworzyć ich nowe wersje, aby następnie posyłać je w świat”.
K

Kappy”, opowiadanie Ryūnosuke Akutagawy (1892–1927) wydane po polsku ponad pół wieku temu, było moim pierwszym spotkaniem z literaturą japońską. Relacja szaleńca z pobytu w krainie kapp, czyli wodników, napisana niedługo przed samobójczą śmiercią autora, stanowiła jego rozliczenie z własną wspólnotą. Po lekturze książki Fostera (ur. 1965), amerykańskiego badacza japońskiego folkloru, wiem już, że kappa – wodny demon, zwykle mniej sympatyczny niż u Akutagawy – należy do licznej i różnorodnej kategorii yōkai, fantastycznych stworów obecnych od wieków w japońskiej tradycji, a dzisiaj przeżywających renesans w mangach, czyli japońskich komiksach, i filmach anime. Yōkai to mieszkańcy światów granicznych: wzgórz między wioskami, strumieni rozdzielających pola ryżowe, skraju miasta, szarej godziny między dniem a nocą. Równocześnie, jak pisze Foster, zamieszkują „pogranicze między faktem a...

2738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]