Reklama

Między marzeniem i światem

Między marzeniem i światem

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Skąd trudność, jaką sprawia pisanie o "Lekkiej przesadzie"? Może wina leży nie tylko po mojej stronie, może w eseistyce Zagajewskiego brak kontrapunktu doczesności i zmysłowości?
J

Jesteśmy mimo wszystko / stróżami naszych braci

Zbigniew Herbert

Medytacja, godziny oddane sztuce, vita contemplativa... Poza salami uniwersytetów czy duchownych seminariów rzadko słyszymy dziś te słowa, nie współbrzmią z duchem naszego czasu, prawie wstyd je wymawiać. Czym są dla Adama Zagajewskiego, dlaczego tak systematycznie je przywołuje? W jednym z wierszy pisze o chwilach wyłączonych, chwilach niezwykłej intensywności. Vita contemplativa? "Oto czym jest. Czy jest, nie wiemy. / Żyjemy w przepaści. W ciemnych wodach. W blasku".

Płomień i linijka

Podobnie jak opublikowany przed kilku laty tom "W cudzym pięknie", także "Lekka przesada" jest intelektualnym dziennikiem pisarza, łączącym codzienne obserwacje z uwagami na temat sztuki. Zagajewski nie stroni od konkretu, anegdoty lub osobistego...

15395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]