Reklama

Między Granadą a Nadżafem

Między Granadą a Nadżafem

16.05.2004
Czyta się kilka minut
No nos falles, nie zawiedź nas - krzyczeli młodzi ludzie przed siedzibą partii socjalistycznej po zwycięstwie jej lidera. Rząd José Rodrigueza Zapatero musi się napracować, aby spełnić pokładane w nim nadzieje. Wciąż przygnębieni madryckimi zamachami Hiszpanie śledzą, jak nowy premier radzi sobie nie tylko na międzynarodowym parkiecie, ale też w kraju: w walce z terrorem.
Z

Zapatero czekają wyzwania, ale przynajmniej ma on duże poparcie w społeczeństwie i parlamencie, który po raz pierwszy od 1979 r. zatwierdził nowego premiera przy sprzeciwie tylko jednej frakcji: przegranej konserwatywnej Partii Ludowej (Partido Popular). Niespodziewane zwycięstwo Zapatero było nie tylko efektem emocji, wywołanych madrycką tragedią. Sondaże pokazują rosnące poparcie dla lewicowego rządu i to nawet wśród prawicowego elektoratu: aż 59 proc. uczestników ankiety dziennika “El País" jest zadowolonych ze zmiany rządu, z czego 13 proc. to wyborcy Partido Popular.

"No a la guerra"

Głos na Zapatero dla wielu oznaczał powiedzenie “nie" José Maríi Aznarowi i protest przeciw poparciu, jakiego udzielił on Bushowi. Aznar podjął tę decyzję całkowicie wbrew społeczeństwu - mówi Lluc Martí z młodzieżowej organizacji...

13829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]