Reklama

Miał odwagę być dziennikarzem

Miał odwagę być dziennikarzem

16.08.2014
Czyta się kilka minut
„Tu trwa wojna, poluje się na ludzi, porywa, torturuje, morduje” – mówił nam rok temu Timur Kuaszew, dziennikarz z Nalczyka. Ostatniego dnia lipca Timura porwano. Jego ciało znaleziono w lesie.
Timur Kuaszew, 2014 r. Fot. kavkaz-uzel.ru
T

Trwał Ramadan, święty dla muzułmanów miesiąc. Usiedliśmy – ja, moja przyjaciółka Iwona Kaliszewska i Timur Kuaszew – w knajpie w centrum Nalczyka (to stolica Kabardyno-Bałkarii, jednej z republik rosyjskiego Kaukazu Północnego). Timur pościł, nie zamówił nawet wody, choć było parno. Poprosił kelnerkę, by ściszyła muzykę. Zaczęliśmy rozmawiać – i ze świata, gdzie na pozór jest normalnie (są restauracje, gra rosyjska popsa, ludzie się bawią), przenieśliśmy się do świata wojny i okrucieństw, który na Kaukazie Północnym funkcjonuje równolegle.
Na rosyjskim Kaukazie
Timur miał 26 lat, był dziennikarzem – i jednym z bohaterów reportażu opublikowanego potem w „TP”. Wysoki, wyprostowany. Ironiczny. Mówił, że przyjechałyśmy z innej planety i pytał, czy będziemy w stanie zrozumieć świat, w którym on żyje. O swej pracy opowiadał śmiertelnie poważnie. Prosił...

5619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]