Reklama

Merkel, Obama i talibowie

Merkel, Obama i talibowie

28.04.2010
Czyta się kilka minut
"To typowo niemiecki błąd, który w historii odgrywał fatalną rolę: ucieczka od rzeczywistości" - uważa historyk Fritz Stern. Tymczasem Niemcy biorą udział w wojnie, a ich żołnierze coraz częściej walczą i giną.
D

Dla Angeli Merkel minione dni nie należały do lekkich. Jej kwietniowa podróż do Stanów Zjednoczonych, najważniejszego sojusznika Niemiec, miała właściwie jeden cel: odbudowanie nadwątlonych ostatnio relacji. Ale zanim ruszyła w podróż za Atlantyk, na jej misji cieniem położyło się naraz kilka wydarzeń. Wojna w Afganistanie pochłonęła znów ofiary wśród 4500 stacjonujących tam niemieckich żołnierzy: łącznie siedmiu zabitych w ciągu zaledwie kilku dni. I choć wcześniej w Afganistanie zginęło kilkudziesięciu Niemców, tym razem Merkel poczuła się zmuszona - po raz pierwszy - do tego, by osobiście wziąć udział w pogrzebie. Dotąd unikała takich ceremonii: jej obecność przy trumnach żołnierzy byłaby ostatecznym dowodem na to, o czym niemieccy politycy długo woleli nie mówić otwarcie - że Niemcy prowadzą wojnę.

A potem tragedia, w której zginął Lech Kaczyński i ...

8061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]