Reklama

Medal na zachętę

Medal na zachętę

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Komitecie Noblowski, dziękujemy! Od minionego piątku wszyscy jesteśmy laureatami Pokojowej Nagrody Nobla: wszyscy my, Europejczycy, żyjący w Unii.
W

W samym środku największego kryzysu w swej 60-letniej historii, Unia Europejska została wyróżniona przez Komitet Noblowski najważniejszą nagrodą polityczną na świecie. To dowodzi historycznej świadomości, pokazuje polityczną dalekowzroczność.

W przeszłości Unia wielokrotnie figurowała na liście kandydatów do tej nagrody. To, że pozytywna decyzja zapadła akurat teraz, jest znamienne również dlatego, że sama Norwegia konsekwentnie odmawia dotąd wejścia do Unii, z powodów ekonomiczno-egoistycznych. Być może votum z Oslo jest więc też apelem do własnego społeczeństwa, o przemyślenie dotychczasowej postawy.

W każdym razie, nagroda jest na pewno mocnym sygnałem dla krajów Unii, by nadal podążały drogą europejskiej integracji, gdyż Unia „przez ponad sześć dekad przyczyniała się do rozszerzania strefy pokoju i pojednania”, jak czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego. Ze...

3168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]