Reklama

Mechanizmy dezinformacji

Mechanizmy dezinformacji

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Podana kilkanaście dni temu przez media włoskie - i powtórzona następnie przez media polskie - informacja, jakoby niemiecki Urząd Birthler (dawniej zwany Urzędem Gaucka, a zawiadujący zasobami archiwalnymi pozostałymi po tajnej policji komunistycznych Niemiec Wschodnich) przekazał poufnie władzom bułgarskim jakieś odnalezione dokumenty Stasi, dotyczące dokonanego 13 maja 1981 r. zamachu na Papieża, może mieć interesujący ciąg dalszy.
M

Mówi się, że z akt tych wynika, że w sprawę zamachu zamieszane były władze Związku Radzieckiego. Na ślad taki wskazywały od dawna liczne poszlaki. Tak więc, jeśli znajdzie to potwierdzenie w dokumentach, nie będzie to odkrycie sensacyjne.

Bardziej może nawet interesujące jest to, czego - według medialnych informacji - miałyby również dotyczyć dokumenty z archiwum “Stasi": chodzi o to, jak zaraz po zamachu funkcjonowały mechanizmy dezinformacji, prowadzonej przez tajne służby “bloku wschodniego". Ślady pozostawione przez Ali Agcę, wyraźnie miały bowiem skierować uwagę śledczych na tureckie ruchy skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne. Po zamachu ukazało się też szereg książek, nie mówiąc o licznych artykułach, które sugerowały, iż za zamachem stoją amerykańskie służby wywiadowcze (na czele z CIA), albo nawet że spisek powstał w Watykanie (sic!). Ukazała się...

1751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]