Reklama

Matka wszystkich bitew

Matka wszystkich bitew

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Krwawe zmagania pod Łodzią – rozegrane sto lat temu między wojskami pruskimi i carskimi – były jedną z najbardziej dramatycznych bitew I wojny światowej.
Niemiecka pocztówka propagandowa, ukazująca „zwycięstwo pod Łodzią” Fot. fotopolska.eu
N

Na początku jesieni 1914 r. – po pierwszych bitwach na froncie wschodnim, toczonych ze zmiennym szczęściem na Mazurach, w Galicji i pod Warszawą – wojska rosyjskie zdawały się osiągać apogeum swych możliwości. Między granicą Prus Wschodnich i Przemyślem stanęło pięć rosyjskich armii polowych, mających zdecydowaną przewagę nad cofającymi się siłami niemiecko-austriackimi. Zwłaszcza Austriacy byli dramatycznie osłabieni wielkimi stratami.
Niemcy ciągle wierzyli, że we Francji uda im się przechylić na swoją stronę szalę walk. Trwał tam „wyścig ku morzu”: ostatnia próba wygrania wojny z Ententą za pomocą manewru (potem zaczęła się „wojna okopowa”). Właśnie teraz na odsiecz Francuzom miał więc ruszyć, tak wyczekiwany w Paryżu, „rosyjski walec parowy”. Przewaga liczebna wojsk cara miała się wreszcie przełożyć na zdobycze terytorialne. Uderzenie miało pójść na kluczowe dla Niemiec...

13226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]