Reklama

Ładowanie...

Marzenie i przestroga

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Na końcu została tylko architektura. Bo architektura zostaje zawsze. Trwa nieustępliwie. Kiedy już wszystko umilkło, architektura nadal mówi - w próżnię, nieustannie. I opowiada. Opowiada o ambicjach reżimu, który upadł. Demonstruje jego symbole i mity. Złudzenia i mistyfikacje. Roberto Salvadori, urodzony we Florencji i mieszkający w Warszawie pisarz i publicysta, odnosi te słowa do śladów, które pozostały w Rzymie po przygotowaniach do planowanej na 1942 rok olimpiady cywilizacji. W założeniu faszystów miała stanowić kontynuację igrzysk berlińskich z 1936 roku. Nie odbyła się nigdy.
T

Ten ostrzegawczy cytat mógłby stanowić motto wszystkich esejów zebranych w tomie “Mitologia nowoczesności". Bez względu na to, czego dotyczą: Crystal Palace, Bretanii, architektury w Czechach i na Morawach czy też relacji między ideami dwóch architektonicznych gigantów, Miesa van der Rohe i Adolfa Loosa...

Czasem - jak choćby w tekście poświęconym twórczości zaangażowanego w reżim Mussoliniego malarza Mario Sironiego albo w szkicu o Norymberdze, półmilionowym mieszczańskim mieście, które do dziś kojarzy się z ustawami antyżydowskimi - to odniesienie jest bezpośrednie. Zwłaszcza ostatni przykład wskazuje na żywotność architektonicznej narracji, zapisanej w równie gigantycznym, co przerażającym projekcie Reichsparteitagesgelände - miejscu, w którym rokrocznie na spektakularnych, parareligijnych widowiskach spotykali się naziści z całej Rzeszy (płacąc za to...

6406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]