Reklama

Marina i jej dwie Polski

Marina i jej dwie Polski

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Podeszła, żeby przyjąć zamówienie, wtedy za oknem coś huknęło. Klientka zażartowała: „Czy to już uchodźcy atakują?”. Odparowała: „Nie wiem, kto to, ale ja też jestem uchodźcą”.
Młodzież Wszechpolska przeciw uchodźcom. Plac Zamkowy, Warszawa, lipiec 2015 r. Fot. Rafał Guz / PAP
7

7 września Marina się wkurzyła. Napisała na Facebooku: „Nie rozumiem. Osoby, które znam i uważam za kolegów, biorą udział w wydarzeniach typu »NIE dla uchodźców«. Nie wiem, czy wiecie, ale jestem jednym z tych uchodźców i mam dokładnie taką samą historię, jak ci ludzie, którzy uciekają z wojny”.

Marina – niewysoka, o okrągłej buzi i ogromnych śmiejących się oczach – ma 21 lat, z których ponad połowę spędziła w Polsce. Spotykamy się dwukrotnie. Pierwszy raz parę dni po tym, jak dzieci z podstawówki pobiły kolegę, krzycząc: „Ty uchodźco!”.

Marina wyciąga notes. Pokazuje żurnalowy rysunek niemożliwie długonogiej dziewczyny w zielonej sukience z czerwonawym deseniem i prześwitującej bluzce z golfem. Przyznaje, że nie zawsze projektuje rzeczy dla siebie, czasem wymyśla takie, których nie mogłaby nosić. A chciałaby. Uczy się w policealnej szkole projektowania ubioru. Kiedyś...

13722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]