Reklama

"Marianna" podrywa "Michela"

"Marianna" podrywa "Michela"

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Czy Francuzi i Niemcy utworzą “unię w unii": osobną konstrukcję, mającą zabezpieczać ich pozycję w poszerzonej UE? Taką wizję mariażu niemieckiego “Michela" (Kowalskiego) z francuską “Marianną" - nawiązującą do krążącej po Europie od 1994 r. idei “twardego rdzenia" krajów ściślej zintegrowanych - przedstawił szef francuskiego MSZ Dominique de Villepin. Symbolicznie przed rocznicą zakończenia La Grande Guerre - to wojna 1914-18 (inaczej niż 1939-45) zdziesiątkowała męską populację Francji - Villepin mówił: “Unia między Francją a Niemcami to wyjątkowe wyzwanie historyczne, którego nie wolno zaprzepaścić". Wizję podchwyciła prasa: “Le Parisien" i “Le Monde" z entuzjazmem rozpisywały się, że mariaż taki jest możliwy.
A

Ambicje swoje, realia swoje. Nawet jeśli kraje wchodzące 1 maja 2004 r. do Unii mają swoje problemy, to podział na dynamiczny Zachód i zacofany Wschód należy do przeszłości. Francja i Niemcy - nadal aspirujące do bycia lokomotywą integracji (pisał o tym w poprzednim “TP" Marek A. Cichocki) - to ekonomicznie “chorzy ludzie" Europy. Oba kraje są największymi grzesznikami, jeśli chodzi o łamanie kryteriów strefy euro i struktualny zastój. W 2004 r. Niemcy trzeci rok z rzędu złamią Pakt Stabilizacyjny, przekraczając 3 proc. PKB jako granicę deficytu. Paryż zapowiada, że dopiero od 2005 r. skonsoliduje budżet i zejdzie poniżej 3 proc. zadłużenia. Komisja Europejska powinna obłożyć oba kraje sankcjami, ale to nierealne z powodów politycznych.

Sprzeczności są też w innych sferach. Mimo zwierania szyków w sporze o Irak, w polityce zagranicznej interesy Francji i...

1909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]