Reklama

Maria Peszek "Miasto mania"

Maria Peszek "Miasto mania"

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Oto piękna trzydziestoletnia. Mieszka w wielkim mieście, tu poszukuje szczęścia i czeka na prawdziwą miłość. Kobieta zagubiona, niby niewinna, wręcz nieśmiała, z drugiej zaś strony sensualna i podszyta erotyzmem. Jej historia, opowiadana przez Marię Peszek, wciąga już od pierwszych słów. Wraz z bohaterką przechadzamy się po ulicach metropolii, otoczeni zgiełkiem codziennego życia: obok przejeżdżają samochody, pada deszcz, wysoko nad nami przelatuje samolot. Miejski entourage buduje klimat Miasto manii, stając się zarazem ważnym bohaterem tej opowieści.
W

W piosenkach Marii Peszek Warszawa jawi się jako miasto “z mitu wykrojone / metrem przestrzelone / (…) wiecznie niewyspane / na kataklizm skazane". Miasto pełne życia, na wskroś nowoczesne, miasto-osoba. Miasto ahistoryczne, które skrzy się blaskiem dzisiejszego dnia (w “Pieprzę cię miasto" artystka śpiewa: “pieprzę cię miasto / twoje krwawe dzieje / bledną gdy dnieje").

Peszek odrysowuje przed nami obraz życia niepełnego, zbyt szybkiego i pobieżnego, wreszcie życia niepozbawionego melancholii. Ta ostatnia przebija z tekstów, będących wspólnym dziełem Marii Peszek i Piotra Lachmanna. Pod pozorem lekkości i banalności kryje się w nich prawda o ludziach, zapisana szyfrem anatomia tęsknoty i samotności. Jednak przede wszystkim teksty “Miasto manii" to wysokiej próby poezja. “Samolot pisze list na niebie / wysyłam go do ciebie / taki krótki sms: / czekam /...

2038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]