Reklama

Ładowanie...

Marcin Napiórkowski: Algorytm inteligencki

26.04.2023
Czyta się kilka minut
10 instrukcji na czas przyszły
Przed Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, kwiecień 2023 r. / fot. Foto Olimpik / REPORTER
0

0001 Przyszłość zaczęła się wczoraj. Przestań rozpamiętywać. Zacznij się rozglądać.

0010 Nie ma już przykazań, są algorytmy. Dobro i zło nadal istnieją, ale nie ma już jednego przepisu na właściwe życie. Nie ufaj mapom, ale dbaj o swój kompas.

0011 Prawda i fałsz nadal są ważne. W końcu kod jest ciągiem zer i jedynek. Ale ludzie to nie maszyny. Żeby ich przekonać, potrzebujesz nie tylko danych, ale też opowieści. A najlepsze opowieści zaczynają się od słuchania.

0100 Otaczaj się ludźmi, którzy mówią ci, że się mylisz. Czytaj autorów, którzy cię denerwują.

0101 Możesz się nazywać ­inteligentem/inteligentką, jeżeli sprawia ci to przyjemność. O ile nie uznajesz się przez to za osobę gorszą ani za lepszą od innych. Każdego dnia jesz i mieszkasz pod dobrym dachem wyłącznie...

2583

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]