Marcin Napiórkowski: Algorytm inteligencki

10 instrukcji na czas przyszły

26.04.2023

Czyta się kilka minut

Przed Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, kwiecień 2023 r. /  / fot. Foto Olimpik / REPORTER
Przed Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, kwiecień 2023 r. / / fot. Foto Olimpik / REPORTER

0001 Przyszłość zaczęła się wczoraj. Przestań rozpamiętywać. Zacznij się rozglądać.

0010 Nie ma już przykazań, są algorytmy. Dobro i zło nadal istnieją, ale nie ma już jednego przepisu na właściwe życie. Nie ufaj mapom, ale dbaj o swój kompas.

0011 Prawda i fałsz nadal są ważne. W końcu kod jest ciągiem zer i jedynek. Ale ludzie to nie maszyny. Żeby ich przekonać, potrzebujesz nie tylko danych, ale też opowieści. A najlepsze opowieści zaczynają się od słuchania.

0100 Otaczaj się ludźmi, którzy mówią ci, że się mylisz. Czytaj autorów, którzy cię denerwują.

0101 Możesz się nazywać ­inteligentem/inteligentką, jeżeli sprawia ci to przyjemność. O ile nie uznajesz się przez to za osobę gorszą ani za lepszą od innych. Każdego dnia jesz i mieszkasz pod dobrym dachem wyłącznie dlatego, że są na świecie ludzie, którzy inteligentami nie są. Łatwo się dostrzega wszystko, na co się zapracowało samemu. Skup się na tym, co zawdzięczasz innym. Taka świadomość rodzi wdzięczność. Wdzięczność rodzi wzajemność. Najpewniej urodziłeś/aś się po właściwej stronie muru. Nierówności przynoszą ci korzyść. Miej odwagę to przyznać. Zrób wszystko, by były jak najmniejsze, albo spędzaj każdy dzień w udręce wyrzutów sumienia.


Czytaj także: Leszek Kołakowski - Hendekalog inteligenta (2009 r.)


0110 „Elity” to brzydkie słowo. Czytanie poezji nie musi (choć może) uczynić cię lepszym człowiekiem. Za to oglądanie seriali i granie w gry może (choć nie musi) uczynić cię człowiekiem nieco bardziej uśmiechniętym.

0111 Twoim domem jest przestrzeń publiczna. W świecie, w którym wszystko będzie prywatne, skończysz na tułaczce, nawet posiadając willę z basenem.

1000 Co jakiś czas sprawdzaj, czy wciąż jesteś człowiekiem. Jeżeli myślisz jak maszyna – zastąpią cię maszyny.

1001 Narzekanie jest twoją supermocą. Używaj jej mądrze.

1010 Tym razem nie będzie żadnej arki, żadnego wielkiego muru ani schronu. Albo ocalejemy wszyscy, albo nie uratuje się nikt.

 

PS. Tak, to żart. Ale pamiętaj, niewiele jest dziś spraw ­poważniejszych niż żarty.


Czytaj także:

Rafał Matyja: Nikt już nie pyta o inteligencję. Nie słychać nawet, żeby ktoś za nią tęsknił albo się z nią otwarcie identyfikował. Co się stało? Czy niepostrzeżenie zniknęła cała klasa ludzi?

 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Semiotyk kultury, doktor habilitowany. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi bloga mitologiawspolczesna.pl. Autor książek Mitologia współczesna… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 17/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Algorytm inteligencki. 10 instrukcji na czas przyszły