Reklama

Mamy tu swoje miejsce

Mamy tu swoje miejsce

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Publikujemy tekst kazania, które ks. Józef Tischner wygłosił w kościółku w Łopusznej 6 lutego 1994 r. Powstało ono z myślą o pozyskaniu funduszy na odnowienie polichromii świątyni. Film Moja mała ojczyzna, zrealizowany przez Jana Makowskiego, ukazywał kaznodzieję w zabytkowym wnętrzu kościółka. Rozpowszechniano go wśród chicagowskiej Polonii.
P

Pan Jezus udał się na miejsce pustynne, aby tam spotkać swojego Ojca. Człowiek, aby znaleźć Boga, musi wejść w ciszę, musi się uciszyć, musi znaleźć sobie takie miejsce, gdzie nie dochodzą hałasy tego świata. Takim miejscem jest w każdej parafii kościół.

Kościół to przede wszystkim dom Boży. Mieszka w nim Bóg pod postacią chleba i wina. W domu Bożym panuje cisza. Kiedy tu przychodzimy, musimy się wyciszyć. W tej ciszy dochodzi do nas głos Boga. Wszystko, co nas tutaj otacza, jest po to stworzone, żeby doszedł do nas głos Boga. Główny ołtarz pokazuje ukoronowanie Matki Bożej. Pokazuje, czym się kończy życie człowieka na ziemi. Tak jak Matka Boża znalazła się wśród Trójcy Świętej - wobec Boga w niebie - tak kończy się także życie człowieka. Na ścianach kościoła wisi droga krzyżowa. Życie ludzkie to także taka droga krzyżowa: upadki, cierpienia, bóle… Ta droga...

8121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]