Reklama

Małżeństwo to nie fraszka

Małżeństwo to nie fraszka

14.10.2013
Czyta się kilka minut
„Ja zawsze powtarzam nowożeńcom, kłóćcie się, ile chcecie, niech nawet latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody”

– powiedział Franciszek 4 października w Asyżu podczas Mszy św. w katedrze św. Rufina.

Nie sądzę, żeby papież Franciszek znał twórczość Jana Izydora Sztaudyngera, więc raczej nie czytał fraszki „Nie wierzę”:
Nie wierzę
W latające talerze,
Chyba że żona do ręki je bierze.
Te słowa autora „Piórek” przypomniały mi się, gdy przeczytałem w mediach informację na temat tego, co doradza młodym małżonkom papież: Kłóćcie się, rzucajcie talerzami, ale potem się pogódźcie. W jego wypowiedzi znajdujemy inny obraz, niż często prezentowany małżonkom, wzór Świętej Rodziny. Rozważając kiedyś o życiu Maryi i Józefa, pomyślałem: Skoro obydwoje nie grzeszyli, to co mieli sobie do wybaczenia? Za co się przepraszali? Zrobiło mi się ich żal. Jako praktyk tysiąca kłótni małżeńskich, wiem, że nic nie...

1732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]