Reklama

Ładowanie...

Małżeństwo to nie fraszka

14.10.2013
Czyta się kilka minut
„Ja zawsze powtarzam nowożeńcom, kłóćcie się, ile chcecie, niech nawet latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody”

– powiedział Franciszek 4 października w Asyżu podczas Mszy św. w katedrze św. Rufina.

Nie sądzę, żeby papież Franciszek znał twórczość Jana Izydora Sztaudyngera, więc raczej nie czytał fraszki „Nie wierzę”:
Nie wierzę
W latające talerze,
Chyba że żona do ręki je bierze.
Te słowa autora „Piórek” przypomniały mi się, gdy przeczytałem w mediach informację na temat tego, co doradza młodym małżonkom papież: Kłóćcie się, rzucajcie talerzami, ale potem się pogódźcie. W jego wypowiedzi znajdujemy inny obraz, niż często prezentowany małżonkom, wzór Świętej Rodziny. Rozważając kiedyś o życiu Maryi i Józefa, pomyślałem: Skoro obydwoje nie grzeszyli, to co mieli sobie do wybaczenia? Za co się przepraszali? Zrobiło mi się ich żal. Jako praktyk tysiąca kłótni małżeńskich, wiem, że nic nie...

1732

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]