Reklama

Majestat czy popychadło

Majestat czy popychadło

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Prezydenckie prawybory ośmielą zwycięskiego kandydata. Dadzą mu więcej argumentów w rozgrywkach na szczytach władzy. I w rozgrywkach z własnym rządem.
M

Mamy już sformowany nieomal kompletny peleton prezydenckich pretendentów. Wiemy mniej więcej, co chcą ugrać: jedni sam urząd, inni tylko rozgłos dla siebie lub swoich partii.  Wiemy też, kto za nimi stoi, jakie siły polityczne i środowiska. Warto sobie jednak postawić pytanie, jak wyjdzie na tych wyborach sama instytucja prezydentury. Na razie na ten temat wszystkiego nie wiemy. Ale jakąś hipotezę możemy już postawić.

Biedna prezydentura

U początków tej kampanii pojawiła się szokująca nawet niektórych sympatyków Platformy Obywatelskiej i ludzi neutralnych wypowiedź Donalda Tuska deprecjonująca wartość samej stawki. Nie o to chodzi, że obecny premier postawił nieodkrywczą tezę o ograniczonym wpływie urzędu prezydenckiego na rządy polskim państwem. Wręcz musiał ją postawić, skoro chciał przekonująco wytłumaczyć swoją rezygnację...

10903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]