Madrygały na Wawelu
Soliści Ensemble Vocale Veneto są od lat obecni na czołowych festiwalach krajowych i zagranicznych, zajmując wysoką pozycję wśród interpretatorów muzyki dawnej. Zasłynęli jako grupa prezentująca nie wykonywane wcześniej kompozycje z kręgu dworu książęcego d' Este w Ferrarze. Entuzjastyczne przyjęcie skłoniło artystów do poszukiwań muzyki powstałej na dworach panujących rodów europejskich XVII i XVIII wieku - w tym także na dworze Wazów. Tak zrodziła się idea koncertów pt. "Madrygał włoski na polskim dworze królewskim", będąca owocem prowadzonych w Instytucie Muzykologii UJ badań nad związkami polsko-włoskimi w muzyce renesansowej i wczesnobarokowej.
Koncert wawelski niemal w całości poświęcony będzie sztuce madrygału, który w kulturze włoskiej zajmował miejsce szczególne: był formą elitarną, wykorzystującą poezję wybitnych poetów, wymagającą od kompozytora i...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]