Reklama

Madrygały na Wawelu

Madrygały na Wawelu

20.09.2007
Czyta się kilka minut
21 września na Wawelu wystąpi wenecki zespół Ensemble Vocale Veneto. Na program "Madrygał włoski na polskim dworze królewskim złożą się kompozycje Tarquinia Meruli, Luca Marenzia, Claudia Monteverdiego oraz dotąd nieprezentowane publiczności dzieła Marca Scacchiego - kapelmistrza Władysława IV.
S

Soliści Ensemble Vocale Veneto są od lat obecni na czołowych festiwalach krajowych i zagranicznych, zajmując wysoką pozycję wśród interpretatorów muzyki dawnej. Zasłynęli jako grupa prezentująca nie wykonywane wcześniej kompozycje z kręgu dworu książęcego d' Este w Ferrarze. Entuzjastyczne przyjęcie skłoniło artystów do poszukiwań muzyki powstałej na dworach panujących rodów europejskich XVII i XVIII wieku - w tym także na dworze Wazów. Tak zrodziła się idea koncertów pt. "Madrygał włoski na polskim dworze królewskim", będąca owocem prowadzonych w Instytucie Muzykologii UJ badań nad związkami polsko-włoskimi w muzyce renesansowej i wczesnobarokowej.

Koncert wawelski niemal w całości poświęcony będzie sztuce madrygału, który w kulturze włoskiej zajmował miejsce szczególne: był formą elitarną, wykorzystującą poezję wybitnych poetów, wymagającą od kompozytora i...

2940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]