Reklama

Madrygały na Wawelu

Madrygały na Wawelu

20.09.2007
Czyta się kilka minut
21 września na Wawelu wystąpi wenecki zespół Ensemble Vocale Veneto. Na program "Madrygał włoski na polskim dworze królewskim złożą się kompozycje Tarquinia Meruli, Luca Marenzia, Claudia Monteverdiego oraz dotąd nieprezentowane publiczności dzieła Marca Scacchiego - kapelmistrza Władysława IV.
S

Soliści Ensemble Vocale Veneto są od lat obecni na czołowych festiwalach krajowych i zagranicznych, zajmując wysoką pozycję wśród interpretatorów muzyki dawnej. Zasłynęli jako grupa prezentująca nie wykonywane wcześniej kompozycje z kręgu dworu książęcego d' Este w Ferrarze. Entuzjastyczne przyjęcie skłoniło artystów do poszukiwań muzyki powstałej na dworach panujących rodów europejskich XVII i XVIII wieku - w tym także na dworze Wazów. Tak zrodziła się idea koncertów pt. "Madrygał włoski na polskim dworze królewskim", będąca owocem prowadzonych w Instytucie Muzykologii UJ badań nad związkami polsko-włoskimi w muzyce renesansowej i wczesnobarokowej.

Koncert wawelski niemal w całości poświęcony będzie sztuce madrygału, który w kulturze włoskiej zajmował miejsce szczególne: był formą elitarną, wykorzystującą poezję wybitnych poetów, wymagającą od kompozytora i...

2940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]