Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Lustro biografii

Lustro biografii

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Polski słownik biograficzny. Zeszyt 200
N

Nasza historia widziana przez pryzmat tysięcy jednostkowych losów, tysięcy postaci nie tylko pierwszego planu.
„Polski Słownik Biograficzny” zaczął się ukazywać w 1935 r., jego inicjatorem i pierwszym redaktorem głównym (takiej terminologii wówczas używano) był prof. Władysław Konopczyński, wydawcą – Polska Akademia Umiejętności. Do chwili wybuchu II wojny opublikowano cztery tomy, po wojennej przerwie dwa następne. Stalinizm przyniósł kolejną kilkuletnią przerwę – w 1949 r. prof. Konopczyńskiego zmuszono do rezygnacji i wkrótce potem zmarł, tom siódmy ukazał się dopiero w roku 1958. Wydawanie „Słownika” przejęła Polska Akademia Nauk, kierowanie nim powierzono prof. Kazimierzowi Lepszemu. W 1964 r. redaktorem naczelnym został na ćwierć wieku prof. Emanuel Rostworowski, po jego śmierci stanowisko to objął po raz pierwszy historyk literatury – prof. Henryk...

4232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]