Reklama

Słownik w cyberprzestrzeni

Słownik w cyberprzestrzeni

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Pierwszy zeszyt ukazał się w styczniu 1935 r. Na pożółkłych nieco kartach papieru jest 180 biogramów, po 64 wiersze każdy. Przeznaczony dla szerokich kół inteligencji słownik ma na celu wyłącznie informację, a nie tworzenie jakichkolwiek zasad czy programów. Nie wysławia ani nie zniesławia, nie jest Plutarchem polskim, nie ubiega się za rewelacją ani za rewizją starych poglądów - informował we wstępie komitet redakcyjny.
I

I dalej: “Zaspokoić chce słownik potrzebę umysłową tych warstw wykształconych Polaków, które wprost lub pośrednio wytwarzają kulturę narodu. Działacz społeczny, nauczyciel, ksiądz, dziennikarz, prawnik, lekarz, urzędnik znajdzie tu ścisłą, skupioną, podaną przejrzyście wiedzę o osobach, o których by się bez słownika dowiadywał przez długie tygodnie". Wśród członków komitetu redakcyjnego znaleźli się profesorowie: Roman Grodecki, Oskar Halecki, Stanisław Kot, Marian Kukiel, Adam Skałkowski, Wacław Tokarz. Redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego został Władysław Konopczyński.

Pomysł wydania monumentalnego słownika pojawił się w latach 20., tymczasowy komitet redakcyjny PSB w ciągu roku przygotował kartotekę liczącą kilkanaście tysięcy nazwisk. W uchwale z 1931 r., na cztery lata przed ukazaniem się pierwszego zeszytu, Rada Słownika ustala zasady...

9200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]