Reklama

Obcy i swoi

Obcy i swoi

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze 150 lat temu być Polakiem oznaczało uczestniczyć w kolejnych powstaniach, wyrażając protest przeciwko porządkowi społecznemu, jaki zapanował po Kongresie Wiedeńskim. Każdy, kto porzucał wizję odbudowy Rzeczypospolitej w granicach sprzed jej pierwszego rozbioru, stawiał się tym samym poza nawiasem wspólnoty.
T

TOMASZ POTKAJ: - Jak wyglądałaby historia Polski, gdyby napisać ją w oparciu o zaczerpnięte z Polskiego Słownika Biograficznego biogramy osób, które nie były z pochodzenia Polakami w sensie etnicznym?

JANUSZ TAZBIR: - Nie miałaby sensu. Weźmy choćby przywódców powstania styczniowego: uwzględniamy Traugutta, Hauke-Bosaka, Jurgensa, a gdzie pozostali? Sierakowski, Padlewski, Bobrowski, Langiewicz, Kalinowski? Ale miałaby sens inna analiza: jaki procent Słownika zajmują bohaterowie walki o niepodległość, a jaki bohaterowie pracy organicznej? Emanuel Rostworowski, jeden z najlepszych redaktorów Słownika, zwrócił kiedyś uwagę, że w zachodnich słownikach przy biogramach jest informacja: syn rzemieślnika, kupca etc. U nas jest za to: syn powstańca albo zesłańca syberyjskiego.

Myślę sobie, że PSB jest słownikiem polskim tylko umownie...

12400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]