Ładowanie...
Luciano Berio: "Voci"
“Voci (Folk Songs II)" na altówkę i orkiestrę powstało w 1984 roku dla Alde Benacciniego, który dostarczył kompozytorowi oryginalnego materiału muzycznego: pieśni pracy i miłości, kołysanek i ulicznych przyśpiewek z różnych części Sycylii. Berio traktował transkrypcję muzyczną bardzo poważnie. Uważał, że jest tożsama z tłumaczeniem tekstu literackiego i może zakładać trzy podejścia: identyfikację kompozytora z oryginalnym tekstem muzycznym, przekształcenie tekstu w pre-tekst do analitycznych eksperymentów, wreszcie przezwyciężenie tekstu, jego dekonstrukcję. “Wierzę - pisał - że idealna sytuacja powstaje wtedy, kiedy wszystkie trzy rodzaje łączą się i współistnieją. Tylko wówczas transkrypcja może stać się aktem prawdziwie kreatywnym i konstruktywnym, indywidualnym".
“Voci" to muzyczna podróż, bezwzględnie piękna, osobista. Przyglądamy się staremu, niemal...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]