Reklama

Londyńskim targiem

Londyńskim targiem

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Było to spotkanie wielkich tego świata, zawieszone pomiędzy czerwonym dywanem a ulicznymi starciami, między wystawnym przyjęciem a gwałtownymi protestami w londyńskiej City.
N

Na koniec potęgi gospodarcze świata, w towarzystwie tzw. krajów rozwijających się, uzgodniły na szczycie G-20 bilionowy kompromis - i każdy mógł zaprezentować się jako zwycięzca. Jednak spotkanie, mające doprowadzić do przyjęcia wspólnej strategii w walce z nowym Wielkim Kryzysem, nie przebiegło tak harmonijnie, jak by to sugerowały wspólne zdjęcia szefów państw i rządów. Za kulisami negocjowano twardo, bo też i ogląd sytuacji był różny: większość Europejczyków (zwłaszcza Niemcy i Francuzi) zabiegała o nałożenie na kapitalizm nowych mechanizmów kontrolnych, Amerykanie i Brytyjczycy zaś chcieli kapitalizm ratować poprzez nowe zastrzyki finansowe z publicznej kasy.

Czy zatem w Londynie udało się stworzyć plan ratowania świata? Zacznie się "globalny New Deal", jak obiecuje brytyjski premier? Czy to rzeczywiście "historyczny kompromis", jak twierdzi kanclerz...

3031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]