Reklama

Logika DNA

Logika DNA

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Ehud Shapiro: Biokomputery mają działać tam, gdzie elektronika na razie nie ma dostępu, czyli w środowisku biologicznym. Udowodniliśmy, że mogą odegrać ogromną rolę na przykład w leczeniu raka. Rozmawiał Rafał Motriuk
Prof. Ehud Shapiro /fot. archiwum prywatne
Z

Zaczęło się w roku 1994. Leonard Adleman z University of Southern California wykorzystał wtedy DNA do rozwiązania tzw. "problemu podróżującego sprzedawcy" - w którym ów sprzedawca ma odwiedzić jak największą liczbę miast, przemierzając jak najkrótszą drogę. Pięć lat później prof. Ehud Shapiro z izraelskiego Instytutu Weizmanna skonstruował na tej podstawie prototyp biokomputera, a w 2001 r. - pierwsze rzeczywiste biomaszyny liczące.

Od tamtej pory biokomputery stają się coraz lepsze; w przyszłości mogą stać się niezastąpionym narzędziem lekarzy. Biliony takich urządzeń o mikroskopijnych rozmiarach mogą przemierzać nasz krwiobieg i - dzięki działaniu na poziomie pojedynczych komórek - pokonywać nieuleczalne dziś choroby. Prof. Shapiro opublikował właśnie najnowszą pracę na ten temat w prestiżowym tygodniku "Nature".

Rafał Motriuk: Co do...

8549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]