Reklama

Litera czy Duch

Litera czy Duch

20.02.2006
Czyta się kilka minut
Ciekawe, że święty Paweł głosił: "Litera zabija, Duch zaś ożywia, skoro znał zapewne słowa Jezusa: "Nie przyszedłem znieść Prawa, ale je wypełnić. Mógłbyś zatem postawić pytanie, jak pogodzić Prawo Mojżesza zapisane na kamiennych tablicach z Duchem Boga Żywego piszącego na żywych tablicach serc.
P

Podczas pierwszych lat spędzonych w zakonie wielokrotnie słyszałem od ojca Aleksandra Hauke-Ligowskiego, że proces wprowadzania w duchowość dominikanów polega na tym, by gorset przemienić w kręgosłup. W początkowej fazie adeptowi życia dominikańskiego narzuca się reguły dotyczące stylu życia, praktykowania ślubów zakonnych, form modlitwy, rozkładu czasu. Tradycja zakonu wydaje się przerastać nowicjusza poruszającego się w niej jak giermek, który przywdział za dużą zbroję rycerza. Młody człowiek odbiera ją początkowo jako system krępujących nakazów i zakazów, które nie pozwalają swobodnie rozwijać się jego spontaniczności i żywiołowości. Zadaniem starszych braci jest tak pokierować jego rozwojem, by stopniowo odkrywał, że to, co wydaje się ograniczać ruchy, może stać się pomocą w zachowaniu pionu duchowego i moralnego podczas zmagania się z zewnętrznymi wyzwaniami. Proces ten...

2937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]