Reklama

List

List

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Panie, a może byś odłożył na chwilę swoje bieżące zajęcia i wejrzał na mój kraj? Wiem, że masz mało czasu, chociaż jesteś wiekuisty.
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara
M

Mało, bo kraje jednak nie są wieczne i trzeba im spieszyć z pomocą, zanim się pogrążą w jakimś wysoce wstydliwym stylu. Ale do mojego chyba dawno nie zaglądałeś. Wiem, że są ważniejsze, większe, bardziej potrzebujące pomocy. Mój jest średni, ale przecież sroce spod ogona nie wypadł, dlatego proszę Cię, abyś wejrzał. Zwłaszcza na tę jego część, która tak głośno Twoją chwałę głosi. Czyli na zawodowe sługi Twoje oraz na ich elektorat. Lewicę możesz sobie darować, ponieważ raczej nie nadużywa Twego imienia, oraz nie wzywa Cię nadaremno. Można rzec, że lewica w osobliwy sposób zadowolona jest z dzieł Twoich. Natomiast Twoim zawodowym sługom (oraz ich elektoratowi) przydałaby się jakaś pociecha. Żeby przestali trzęść portkami ze strachu.

Bo na razie to jest tak, jakby żyli w jakimś przedpieklu, w Sodomie i Gomorze, w świecie, gdzie tylko czarne diabły, antyprokreacyjny seks z...

4067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...C.S Lewis "Listy starego diabła do młodego"

Nie wiem jak dla nas ale miec podobnie zdanie jak w/w to dla mnie duma :)

To jest Mistrz. Nic dodać nic ująć. Jakże to prawdziwe ...

Amen, niech się stanie!

Zawodowe sługi straszą od tysiąca lat, przede wszystkim piekłem, które jest cokolwiek fantastyczne, a jednak straszy skutecznie. To dlaczego nie postraszyć genderem, który jest bardziej realny niż piekło, zatem może też dość skuteczny?

Onie nie wierzą nie tylko w Boga ale też w to, że ludzie są inteligentniejsi od nich, pr`ynanajmniej większość..

Mistrzu! Chapeau bas!

Panie kochanku łamiesz pan drugie przykazanie dekalogu wzywając Boga do rzeczy błahych. Gdzie tu Bóg potrzebny, gdzie wojna, gdzie ta bieda, gdzie ucisk? Naród wybrał, naród zabierze, nie będziesz wzywał imienia Pana do rzeczy błahych, które człowiek może rozwiązać. Wzywaj pan Boga tam gdzie wojna i jej końca nie widać, gdzie ludzie chleba nie mają, gdzie choroba, gdzie dzieci umierają. Wzywaj pan tam gdzie jego wyznawcy są prześladowani i zabijani, tam wzywaj pan boskie armie. Do czego nam tu Bóg jest potrzebny? Jeden kogut przegonił rudego lisa szkodnika i zaczął sie szarogęsić, i na niego znajdzie sie sposób. Sam pan straszysz ludzi samego Boga wzywając. Pan jesteś widać w wielkim mieście pod kloszem chowany, pan sam nie umiesz buta zawiązać. My prowincjonalne chłopy polskie niczego sie nie boimy, bo jak przyjdzie potrzeba to sami jak nie koguta to lisa przegonimy. Na razie pod płotem siedzimy i patrzymy jak nasz kogut inne kolorowe, obce kogutki rozgania którym sie widać gospodarstwa pomyliły. Przestanie to sami sie za to weźmiemy, nie damy rady to dopiero Boga wzywać zaczniemy. Sam pan owca jesteś nie chłop, ale to już takie czasy, my nie owce, my chłopy, prawdziwe juhasy.

"w wielkim mieście pod kloszem chowany":) i wiemy że Pan Juhas lekcji nie odrobił i nie wie z kim gada...

smutna prawda, ida jak owce

Super napisane,tylko nie ma się z czego cieszyć

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]