Reklama

Gdy wieje wiatr

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Wypuszczam je koło siódmej. Idą w poprzek długich cieni rzucanych przez modrzewie. Niebo jest błękitne i od świtu wieje z południa. Dzisiaj wybierają parów, gdzie rośnie dzika jabłoń, ostrężyny, mięta, oset i sto innych roślin, których nazw nie znam.
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara
Z

Zapadają w gąszcz i już ich nie widać. Po sianokosach odrasta trawa, ale one wolą chaszcze. Nadchodzi jesień i chyba im smakują te wszystkie dzikie owoce, nasiona, strączki, jagódki, szyszeczki i co tam jeszcze przyroda wytwarza, żeby przetrwać. A one w przeczuciu zimy szukają czegoś tłustszego, bardziej treściwego niż podszyta wiatrem trawa. Po jakimś czasie wynurzają się i suną przez łąkową rówń drobnymi, płynnymi kroczkami, z pyskami przy ziemi, ale tylko w przelocie coś skubną, bo ciągnie je do zagajnika po drugiej stronie pastwiska.
W końcu idę ich poszukać. Kto wie, co im przyjdzie do ich owczych głów, od tego wiatru, w tym niespokojnym czasie zmiany pór. Gdzie je poniesie owczy pęd. Ale nie, są. Tkwią po brzuchy wzaroślach. Ich wełna pełna jest zielonych kulek. Zwłaszcza Sierotka wygląda niezwykle strojnie. Jak jakaś wschodnia, kruczoczarna piękność w szmaragdowych...

3981

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]