Reklama

Linia 103

Linia 103

26.06.2007
Czyta się kilka minut
W taką podróż trzeba jechać z dobrym przewodnikiem. Najlepiej z grupą miłośników kolei, po nieużywanych torowiskach. Przez środek leniwej soboty.
fot. MICHAŁ OLSZEWSKI
L

Ludzie hodują teraz różne pasje, oglądają ptaki, kolekcjonują zużyte karty telefoniczne albo koła od bryczek, ale miłośnik kolei to istota zupełnie innego chowu: ma w sobie coś z romantycznych postaci Grabińskiego, wybiera za obiekt westchnień formy wielkie, nieporadne jak dinozaury, narażone na korozję i olbrzymie siły tarcia, akceptuje smar, brud, nieunikniony brak higieny. Zapach rozgrzanych podkładów kolejowych jest mu milszy niż woń kwitnącej lipy, zgrzyt żelaza przedzierającego się przez zwrotnice to najpiękniejsza muzyka. Jest w tej obserwacji pomieszanie chłopięcej tęsknoty za czapką konduktora z gruntowną wiedzą na temat typologii parowozów, rozstawu torów, rodzajów sieci trakcyjnej i podkładów pod szyny. Jest też pewnie głęboko skrywane poczucie, że lokomotywy nie należą wyłącznie do świata techniki, że mają w sobie pierwiastek życia.

Najważniejsze...

7646

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]