Reklama

Linia 103

26.06.2007
Czyta się kilka minut
W taką podróż trzeba jechać z dobrym przewodnikiem. Najlepiej z grupą miłośników kolei, po nieużywanych torowiskach. Przez środek leniwej soboty.
fot. MICHAŁ OLSZEWSKI
L

Ludzie hodują teraz różne pasje, oglądają ptaki, kolekcjonują zużyte karty telefoniczne albo koła od bryczek, ale miłośnik kolei to istota zupełnie innego chowu: ma w sobie coś z romantycznych postaci Grabińskiego, wybiera za obiekt westchnień formy wielkie, nieporadne jak dinozaury, narażone na korozję i olbrzymie siły tarcia, akceptuje smar, brud, nieunikniony brak higieny. Zapach rozgrzanych podkładów kolejowych jest mu milszy niż woń kwitnącej lipy, zgrzyt żelaza przedzierającego się przez zwrotnice to najpiękniejsza muzyka. Jest w tej obserwacji pomieszanie chłopięcej tęsknoty za czapką konduktora z gruntowną wiedzą na temat typologii parowozów, rozstawu torów, rodzajów sieci trakcyjnej i podkładów pod szyny. Jest też pewnie głęboko skrywane poczucie, że lokomotywy nie należą wyłącznie do świata techniki, że mają w sobie pierwiastek życia.

Najważniejsze...

7646

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]