Reklama

Para, stal i ogień

Para, stal i ogień

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Wokół maszyny rozchodzi się woń rozgrzanych smarów, przeszywający zapach siarki, usypiająca, eteryczna oliwa w węzłach smarowania. Czarny golem budzi się do życia. Dla postronnego obserwatora są to zajęcia praktyczne z alchemii.
Ze zbiorów Andrzeja Zaręby
O

Od momentu stworzenia człowiek poruszał się w tym samym tempie - ok. 5-6 km przebytych szybkim chodem w godzinę, ok. 17 km na godzinę dla pojazdów ciągnionych przez cierpliwe rumaki. Można było jedynie doskonalić szczegóły - rzymskie imperium starało się tak zaprojektować dukty, by człowiek albo zwierzę mogło jak najefektywniej wykorzystać swoje możliwości. Czasem udawało się nad wyraz szybko przemieszczać kurierom wiozącym ważne wiadomości o zwycięstwie nad barbarzyńcami albo obwołaniu przez legiony nowego cezara. Dzięki etapowej wymianie koni albo biegaczy średnia prędkość podróżna informacji wzrosła do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dla większości obywateli pozostawało jednak stałe tempo pieszej wędrówki - 4 km/h. Rydwan był kilka razy szybszy. Setki lat po zdobyciu Rzymu przez Hunów, galicyjski urzędnik Benedykt Gregorowicz wspominał swoją podróż do Czech:

...
14886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]