Reklama

Liberalne bajki

Liberalne bajki

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Jan Krzysztof Bielecki i inni „skruszeni” liberałowie podsuwają nam kolejny zatruty cukierek.
2

25 lat temu wskazywali na wolny rynek jako na narzędzie najlepiej pozwalające dogonić zamożny Zachód, a fundamentem bajki była opowieść o przedsiębiorczych Polakach. Dzisiaj, po pierwsze, każą nam uwierzyć, że kiedyś tam wolny rynek w Polsce zbudowali (że tak nie jest, najłatwiej przekonać się studiując listę najbogatszych 20 Polaków i sprawdzić, ilu z nich zbudowało imperium bez koncesji państwowych). Po drugie pragną, abyśmy zaufali, że przywieźli z Zachodu nowy, lepszy od rynkowego mechanizm doboru gospodarczych elit – niech elitą będą ci, którzy już są i dobrze żyją z państwem.
Bajka o wolnorynkowej Polsce nie spełniła się, ale miała jeden walor – nie była słodka. Nawet trochę straszyła. Nie usypiała, pobudzała. Ta nowa daje nam wreszcie prawo do zrzeczenia się odpowiedzialności za własny los. Inni, ci mądrzejsi, z Warszawy i rautów państwowego biznesu, zatroszczą się o nas...

958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]