Reklama

Lepsze wrogiem dobrego

Lepsze wrogiem dobrego

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Nawet wyjątkowo zaciekli przeciwnicy Konstytucji zczasów jej uchwalania dziś bez odrazy odwołują się do jej postanowień, chętnie uzasadniając nimi swoje racje polityczne. Konstytucja nie budzi już wielkich namiętności, choć wywołuje krytykę.
U

Ustanowienie Konstytucji nie było jednorazowym aktem, lecz trwającym kilka miesięcy procesem. Składały się nań: uchwalenie Konstytucji przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., referendum z 25 maja przesądzające o ostatecznym przyjęciu jej przez obywateli oraz wejście w życie 17 października. Okrągłą rocznicę prawnego zaistnienia Konstytucji można byłoby w istocie obchodzić w tym roku trzykrotnie.

Lecz nie wszyscy prawdopodobnie gotowi będą uznać, że dziesięciolecie ustawy zasadniczej godne jest życzliwego wspomnienia. Dostrzegają bowiem w niej tak liczne usterki, że przypominanie tego aktu powinno być, ich zdaniem, raczej okazją do wyrażenia nagany niż głoszenia pochwał.

Konieczność korekt

Na tle płynności ustawodawstwa ostatniego czasu Konstytucja III RP (a pamiętajmy, że nazwa "Trzecia Rzeczpospolita"...

17457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]