Reklama

Lektura istnienia

Lektura istnienia

30.03.2003
Czyta się kilka minut
E

Ewa Lipska: JA - w noworocznym numerze „TP” opublikowaliśmy dziewięć nowych wierszy Ewy Lipskiej. Wraz z czternastoma innymi znalazły się one teraz w kolejnym zbiorze autorki „Przechowalni ciemności”. Podaję dokładne liczby, bo łączą się one dla mnie z matematyczną wręcz precyzją, z jaką Lipska układa swoje językowe paradoksy, z oszczędnością dokładnie odmierzanego słowa. Nie jest to „precyzyjna biżuteria katastrofy”, wedle ironicznego określenia z wiersza „11 września 2001”; kryształy tych wierszy żarzą się wewnętrznym światłem. Rygor konstrukcji, powściągliwość w wyrażaniu uczuć, sarkazm podszyty humorem pozwalają tym mocniej wyrazić naszą potrzebę miłości, świadomość przemijania („Gasną prawa autorskie / do biegnącego czasu”), żal, że nasze życie jest tylko „biegiem na najkrótszym dystansie”, i tym dobitniej oddać niepokój, że „świat się spruł”, jak mówi krawiec w cytowanym już...

7021

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]