Reklama

Ładowanie...

Lekcja rozbiorów: dlaczego Putin tak lubi wiek XVIII

01.08.2022
Czyta się kilka minut
Będzie to opowieść o tym, jak na własne życzenie przypieczętowaliśmy utratę suwerenności Rzeczypospolitej i weszliśmy na drogę prowadzącą do rozbiorów.
Zwycięstwo Piotra I w bitwie ze Szwedami pod Połtawą w 1709 r. jest punktem zwrotnym w historii Europy i otwiera erę mocarstwowości rosyjskiej. / MUZEUM HISTORII BITWY POD POŁTAWĄ // ADAM JONES / CC BY-SA 2.0
2

250 lat temu, 5 sierpnia 1772 r., trzej sąsiedzi Rzeczypospolitej – Rosja, Prusy i Austria – uzgodnili, że przywłaszczą sobie jedną trzecią jej terytorium. Stosowny traktat podpisano tego dnia w Petersburgu, ówczesnej stolicy państwa carów. Rok później zwołany na polecenie zaborców Sejm zalegalizował to bezprawie. Rzeczpospolita nie mogła nic na to poradzić: nie miała ani porządnego wojska, ani sojuszników.

Na drogę, która doprowadziła do takiej sytuacji, państwo weszło nieodwołalnie pół wieku wcześniej. Wtedy to inny Sejm uniemożliwił królowi Augustowi II wyrwanie się spod kontroli rosyjskiej i wejście w alians z mocarstwami zachodnimi.

Spotkanie w Rawie Ruskiej

Nieprzypadkowo Władimir Putin, żądając dziś wycofania NATO z Europy Środkowej i śniąc o uczynieniu z Polski, Rumunii czy państw bałtyckich czegoś w rodzaju strefy buforowej między Rosją a Zachodem,...

24266

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]