Reklama

Lekcja dla księży

Lekcja dla księży

24.09.2013
Czyta się kilka minut
"Ja jestem grzesznikiem. To jest ta najlepsza z definicji. Jestem grzesznikiem, na którego spojrzał Pan. I to właśnie powiedziałem, kiedy zapytali mnie, czy przyjmuję wybór konklawe".
N

Nie widzę nic nadzwyczajnego w tym, co papież mówi i czyni. Być może w naszym schorowanym świecie zaskakujące jest to, że zachowuje się normalnie i mówi po ludzku i zrozumiale. Może najbardziej zaskakujące jest, że ma odwagę publicznie powiedzieć, iż jest ulepiony z tej samej gliny, co inni ludzie. I dlatego bez żenady oświadcza, że, jak inni, jest człowiekiem grzesznym, nie wszystko wie i nie ma na wszystko gotowych odpowiedzi.
Niestety, ludzie często patrzą na kapłanów – a już na biskupów i papieża szczególnie – tak, jakby byli trochę „nie z tego świata”.
Być może sami jesteśmy winni, bo zachowujemy się – my, kapłani i biskupi – jakbyśmy byli do dna wypełnieni cnotami i o wszystkim wiedzieli najlepiej. Dlatego nie znosimy krytyki. Zachowanie papieża jest świetną lekcją – tak uważam – dla biskupów i kapłanów. Pozostaje tylko pytanie, czy tę lekcję potrafimy odrobić. 

O. LUDWIK WIŚNIEWSKI jest dominikaninem, długoletnim duszpasterzem akademickim. W PRL działacz opozycji antykomunistycznej. Laureat Medalu Świętego Jerzego. W „TP” 9 i 10/2013 dokonał wnikliwej diagnozy sytuacji w polskim Kościele, stawiając trudne pytania niektórym biskupom (zobacz: powszech.net/owisniewski).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dominikan, długoletni duszpasterz akademicki. W PRL działacz opozycji antykomunistycznej. Laureat Medalu Świętego Jerzego. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” dokonywał wnikliwej diagnozy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]