Ładowanie...
Lek i list
Lek i list
Najnowsza historia hydroksychlorochiny (HCQ), przed pandemią jednego z leków na malarię, obfituje w zwroty akcji. W marcu opublikowano obiecujące, choć niewielkie badanie kliniczne sprawdzające skuteczność tego leku u pacjentów z COVID-19. Pomimo braku silnych dowodów kilka dni później prezydent USA Donald Trump zachwalał HCQ jako remedium na pandemię. Wciąż napływały kolejne wyniki badań, ale nie można było jednoznacznie potwierdzić skuteczności i bezpieczeństwa leku.
Aż wreszcie 22 maja w czasopiśmie „Lancet” pojawił się artykuł, w którym naukowcy przeanalizowali bazę danych zawierającą 96 tys. chorych na COVID-19. Wynikało z niego, że w grupie pacjentów otrzymujących HCQ śmiertelność jest wyższa. Lek nie pomaga, a może nawet szkodzić. Już trzy dni później WHO i kilka państw wstrzymało badania nad HCQ. Jednak zaraz po tym 120 specjalistów w otwartym liście do redakcji „Lancetu” podważyło metodologię badania i wskazało na nieścisłości w wykorzystanych danych.
Nic nie zapowiada, że to koniec trasy tego naukowego rollercoastera. ©
CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]