Reklama

Legendarna i romantyczna

Legendarna i romantyczna

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Chris A. Williams, brytyjski historyk: „Bitwa o Anglię” to wielki mit, który można różnie interpretować. Zwolennicy rozluźniania naszych więzi z Unią twierdzą, że pokazuje ona, iż możemy radzić sobie bez Europy.
Piloci z polskiego Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię, 1940 r. Fot. Polish Institute and Sikorski Museum London
P

PATRYCJA BUKALSKA: Mija 75. rocznica „Bitwy o Anglię”, gdy – jak mówił Churchill – „tak niewielu” pilotów uratowało cały kraj. Dla Brytyjczyków to nadal źródło narodowej dumy?

CHRIS A. WILLIAMS: Tak, dzień 15 września – wtedy kulminacyjny moment walk – jest obchodzony w całym kraju. Mieszkam w Leicester, w środkowej Anglii – także w naszym mieście co roku 15 września odbywa się ceremonia przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, a potem w miejscowym pubie spotykają się weterani. To wzruszający moment. Tamtego dnia, 15 września 1940 r., Luftwaffe przeprowadziła wielki atak na Londyn, RAF go odparł, zadając Niemcom duże straty i ten dzień upamiętnia dziś wszystkie wojenne zmagania brytyjskiego lotnictwa. Sama bitwa o Anglię – czy też, jak się częściej mówi: o Brytanię – trwała rzecz jasna dłużej niż jeden dzień, w zasadzie przez wiele tygodni...

9105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]