Reklama

Legenda

Legenda

01.12.2014
Czyta się kilka minut
Habent sua fata libelli.
T

Ta książka, napisana w 1945 r., czekała na druk wyjątkowo długo, bo ponad sześćdziesiąt lat. Ukryta pod podłogą w mieszkaniu Kerouaca, trzymana w sekrecie przez Burroughsa, obrastała w kurz i w legendę. Wbrew narzekaniom garstki krytyków, nie jest to jedynie kuriozum. Znawcy tematu rozpoznają opowieść o legendarnym „morderstwie, które dało początek bitnikom”, czyli historię Luciena Carra, który zasztyletował swojego kochanka. Miłośnicy tej prozy mogą smakować oszczędną, potoczystą frazę, a także porównywać dwa różne style i temperamenty (każdy z autorów pisze co drugi rozdział i prowadzi własną postać). Wszyscy natomiast mają szansę zanurzyć się w pikantnym detalu obyczajowym i przenieść się na chwilę w czasy nowojorskiej bohemy lat 40., w świat nocnych spelunek, niekończących się libacji, wielkich namiętności i szalonych „teorii wszystkiego”.

JACK KEROUAC, WILLIAM S. BURROUGHS, A HIPOPOTAMY ŻYWCEM SIĘ UGOTOWAŁY, przeł. Ewa Górczyńska, Czarne, Wołowiec 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]