Reklama

Kwiat na pustyni?

Kwiat na pustyni?

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Celebracji jubileuszu Krzysztofa Pendereckiego nie sposób wyobrazić sobie bez załamywania rąk nad tragiczną sytuacją muzyki w ostatnich dziesięcioleciach, z której krakowski (?) mąż sprawiedliwy ukazuje drogi wyjścia.
T

Tadeusz A. Zieliński od lat kreśli obrazy spustoszeń i katastrof dokonanych przez, jak to określa, “awangardę". Artykuł “Penderecki - kompozytor niezależny" (“TP" nr 48) stał się jeszcze jedną okazją do prezentacji poglądów dość rozpowszechnionych wśród części polskiego środowiska muzycznego. Nierzadko opierają się one na tworzeniu drogą projekcji karykaturalnego obrazu motywacji i postaw estetycznych twórców nie lubianych przez “obrońców prawdziwych wartości".

Nie spieram się o to, kto jest dziś najwybitniejszy. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na bliską zeru wartość informacyjną podobnych enuncjacji. Można nie lubić i nie cenić utworów Pierre’a Bouleza czy Elliotta Cartera - chciałbym jednak przestrzec przed tworzeniem szkodliwych stereotypów, które prowadzą do potępienia wszystkiego, co odmienne czy nie od razu zrozumiałe. Czy uwielbienie dla Pendereckiego...

9430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]