Reklama

Kwestia przyzwoitości

Kwestia przyzwoitości

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Czesi znów dyskutują o pomocy dla uchodźców. Tym razem chodzi o propozycję przyjęcia pięćdziecięciorga syryjskich sierot.
Premier Czech Andrej Babiš, Lany k. Pragi, październik 2017 r. MICHAL CIZEK / AFP / EAST NEWS
N

Na pomysł zaproszenia do Czech dzieci przebywających w obozach w Grecji wpadła Michaela Šojdrová, posłanka do Parlamentu Europejskiego z chadeckiej partii KDU-ČSL. Sprzeciw – niemal od razu – zgłosił premier Andrej Babiš, a uchwałę w tej sprawie ostatecznie odrzuciła niższa izba parlamentu. Propozycja jednak nie upadła: inicjatywa obywatelska Češi Pomáhají (Czesi Pomagają) ogłosiła, że znalazła już rodziny chętne do przyjęcia dzieci. Wróciły pytania o to, czy i jak pomagać – i na co kogo stać.

„Zostałem politykiem, aby dbać o obywateli czeskich. Dlaczego mielibyśmy się zajmować syryjskimi sierotami?” – mówił premier Babiš. Czesi wciąż nie chcą przyjmować uchodźców (przeciwnych temu jest niemal 60 proc. ankietowanych). Jednak ostre słowa premiera wywołały burzę. Chodzi przecież, jak podkreślała opozycja, o gest humanitarny. W dodatku dotyczący dzieci. Premier twierdzi jednak,...

2950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]